wybrane produkty pszczele

Musimy trzymać się drogi, jaką wyznaczyła natura, i nie zbaczać z niej: dla tych, coidą za naturą, wszystko jest łatwe i wygodne, a życie tych, co na przekór niej postępują, nie jest czym innym niż wiosłowaniem pod prąd.” Seneka
WYBRANE PRODUKTY PSZCZELE
Miód wielokwiatowy Zwany potocznie miodem tysiąca kwiatów, pszczoły wytwarzają go z nektarów zebranych z wielu roślin miododajnych kwitnących na polach, w sadach, lasach i na łąkach w tym samym czasie. Dzięki łatwo przyswajalnym cukrom prostym wspomaga serce. Osobom uczulonym na pyłki pomaga znosić i uodparniać się na alergie.
Miód rzepakowy Bardzo szybko krystalizuje, drobne kryształki mają smalcowatą konsystencję oraz białą lub kremową barwę. Pomocny w leczeniu wątroby, trzustki, nerek, wrzodów żołądka i dwunastnicy. Polecany jest przy leczeniu schorzeń układu krążenia, niewydolności mięśnia sercowego i miażdżycy. Obniża ciśnienie tętnicze krwi i wyrównuje niedobory potasu w organizmie.
Miód akacjowy W stanie płynnym jest jasny. Odznacza się niską aktywnością antybiotyczną. Pomocny w leczeniu wrzodów żołądka, dwunastnicy, zapalenia błony śluzowej oraz stanów kurczowych jelita cienkiego i grubego. Ze względu na dużą zawartość fruktozy może być stosowany przy niektórych rodzajach cukrzycy.
Miód lipowy Kiedy jest płyny ma żółty lub zielono-żółty kolor, w postaci skrystalizowanej żółty. Ma wyraźnie wyczuwalny aromat lipy. Działa antyseptycznie, przeciwskurczowo, napotnie, przeciwgorączkowo, wykrztuśnie. Zalecany jest przy chorobach dróg moczowych i nerwicach. Odznacza się wysoką aktywnością antybiotyczną.
Miód nawłociowy Miód nawłociowy pojawił się w sprzedaży nie tak dawno. Ma charakterystyczny kwaśnosłodki smak, po skrystalizowaniu mętnieje i przybiera jaśniejszą barwę. Odznacza się wysoką aktywnością antybiotyczną. Polecany jest przy dolegliwościach i schorzeniach dróg moczowych, pęcherza, prostaty, kamicy nerkowej i zapaleniu jelit.
Miód gryczany Miód gryczany jest najczęściej ciemno-herbaciany lub brunatny. Ma charakterystyczny zapach i ostry smak. Dzięki dużej zawartości rutyny- substancji oczyszczającej naczynia polecany jest przy miażdżycy, chorobie wieńcowej i nadciśnieniu tętniczym. Sprzyja odbudowie komórek kostnych, wzmacnia układ odpornościowy. Przyspiesza gojenie ran i zrastanie kości.
Pierzga Pierzga powstaje w wyniku fermentacji pyłku roślin. Zawiera białka, cukry, tłuszcze, polifenole, witaminy, makro i mikroelementy,  związki triterpenowe – kwas oleanolowy i jego izomer kwas b-ursolowy oraz betulina zapobiegają tworzeniu się raka.
Pyłek kwiatowy Pyłek kwiatowy jest bardzo wartościowym produktem roślinnym.  Osoby o wrażliwym żołądku dobrze znoszą pyłek rozpuszczony w mleku. Kuracja pyłkowa pobudza apetyt i normalizuje trawienie.
Propolis Jest to substancja zbierana przez pszczoły jako żywiczno-woskowa wydzielina pąków drzew. Ma on właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Dzięki dużej aktywności biologicznej wykorzystuje się go w medycynie przy takich schorzeniach jak: oparzenia, trudno gojące się rany. W leczeniu używa się maści propolisowej i wyciągu spirytusowego.
Wosk pszczeli Jest wydzieliną gruczołów woskowych pszczół, służąca im do budowania plastrów w ulu. Używany jest, między innymi:
- do produkcji leków
-do produkcji środków czystości typu pasty, nabłyszczacze, jako środek polerski w produkcji cukierniczej i farmaceutycznej
-do wykonania prawdziwych świec i figur woskowych.
-do produkcji węzy pszczelej.